Võru pärimustantsufestival laieneb nii piirides kui ajas ning kujuneb pea aastaringseks.
XXIV Võru pärimustantsu festival toimub traditsiooniliselt juulikuu alguses ehk 5.-8. juulini ja kannab nime „Teppo timm ja polkasamm“. Ent pärimustantsu hõngulisi sündmusi on kevadel ja hilissügiselgi. Nii kindlustab Võru oma tantsupealinna nime.
„Tantsimine ja laulmine on eestlastele omane ühteliitev tegevus,“ põhjendas tantsude rohket aega Võrumaa tantsuõpetaja ja festivalimeeskonna liige Maire Udras. „Et Eestimaa tähistab oma 100. sünnipäeva, siis teeme tantsurohke aastaga ka tantsulise kingituse oma maale. Kõik me sündmused kannavad nimetust „Tantsime Eestile““, lisas ta.
Eesti rahvatantsusammustik on rikas. Aasta tagasi pöörati festivali erinevatel kontsertidel ja simmanitel tähelepanu enim valsisammule, eriti labajalavalsile. Nüüd tutvustatakse polkasammu, mida saab õppida ühiselt tantsutubades juba kevadel.
Udras täpsustas, et paljud aasta jooksul läbi ja selgeks tantsitavad tantsud on valitud Vana Võromaalt. „Lisaks neile tantsime võrdluseks juurde ka mujalt Eestist pärit tantse, mille taolisi meil Kagu-Eestis ei ole. Nendeks on näiteks vooris tantsitavad tantsud.“
Esimene tantsutuba on 29. märtsil Stedingu majas, kus polkasammud näitab ette Kadri Lepasson. 3 tantsutuba toimub ka juulikuus festivali raames, eesttantsimist veavad Maire Udras ja Marianne Jaanson.
Ent tantsutubadele lisaks kutsub festivalimeeskond kõiki võrukaid suurtest tantsusündmustest osa saama. Juulikuise pärimustantsufestivali ajal toimuvad juba traditsioonilised tänavatants ja tantsuorienteerumine, kus lustivad nii oma- kui välismaised tantsurühmad ja tantsulised sõpruskonnad. Detsembris aga saab ühiselt tantsuringis lustida II talve tantsupäeval.
Ent pühapäeval, 29. aprillil, mis on ka rahvusvaheline tantsupäev kutsub pärimustantsufestivali meeskond kõiki võrukaid nii lähedalt kui kaugelt suurele teatetantsule „Võru tantsib“. See toimub Võru linna tänavatel ja osalema kutsume hulgaliselt Võru linna ja ümbruskonna lasteaia, koolide, huvikoolide, omavalitsuste, MTÜ-de, ettevõtete jne esindusi ning kõiki teisi tantsupaare. Et tegu on teatetantsuga, liigutakse iga tantsuga umbes 200 meetrit, siis liitub tantsuseltskonnaga juba järgmine seltskond. Tantse saab eelnevalt õppida tantsutubades ja vahetult enne teatetantsu. Nii antakse tants, rütm ja soe käepigistus edasi ja kasvab tantsijate vägi.
Tants saab alguse Võru Maksimarketi eest ja liigub mööda kergliiklusteed 2400 meetrit Kesklinna parki. Kell 12.05 häälestame siin raadio Vikerraadio sagedusele ja tantsime ühiselt kogu Eestiga rahvusvahelise tantupäevaks valitud rahvapärimuslikku tantsu „Pärliine“. Filmime oma ühistantsimise ja laadime selle üles YouTube`i keskkonda. Nii osaleme Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Seltsi väljakuulutatud tantsuvõistlusel, kus parimaid ootab ka tunnustamine.
Et teatetantsu korraldus paremini sujuks, siis paluvad selle korraldajad end registreerida ja lisateavet otsida Võru pärimustantsu festivali kodulehel www.vorufolkloor.ee kindlasti enne 18. aprilli.
Kadri Valner
Festivalimeeskonna liige