Selle suve üheks Võrumaa täheks on Teppo lõõts

Pillimeister August Teppol ja tema lõõtsapärandil on eriline koht nii Vana – Võrumaa kultuurielus kui kaugemalgi. Seda on vääriliselt hinnatud ja legendaarne pillimeister valiti kultuurpärandi aasta juhtnõukogu ja muinsuskaitseameti poolt kultuuripärandi üheks „aasta näoks“.

Traditsiooniliselt on ka Võru pärimustantsufestivali üheks „näoks“ August Teppo. Sel aastal tavapärasest veel enamgi. 5.-8. juulini peetava XIX Võru pärimustantsufestivali ajal toimuvad nii lõõtsade võistumängimine, kontserdid kui konverents.

6. juulil peetaval konverentsil keskendutaksegi aruteludesse, mis on teppo tüüpi lõõtspillis nii erilist? Kuidas toimus lõõtspillide valmistamine Teppo eluajal ning millisel moel täna pille valmistatakse? Kuidas pille häälestatakse ning mis on „Teppo timmi” saladus? Mis on muutnud lõõtspillimängu nii populaarseks ning mida toob lähiaeg?

Ettekannetega aitavad neid teemasid avada lõõtspilliõpetaja ja lõõtsakuningas Juhan Uppin, Eesti Pärimusmuusika Keskuse juhataja Tarmo Noormaa, lõõtspillimeister ja -õpetaja Heino Tartes ning pillitöökoja Härmoonik lõõtsameister Leho Laaser.

Samal õhtul annavad Lõõtsatalus kontserdi kolm lõõtsakuningat – Juhan Uppin, Toomas Ojasaar ning Ott Richard Leitham. Kontsert tuleb kindlasti kolme kuninga vääriline, sest kohal on seitsmekordne, kuuekordne ning neljakordne võistumängimise võitja. Eriline on kontsert ka selle poolest, et kolme lõõtskuningat on esinemas kuuldud küll eri aegadel, kuid ühisel kontserdil saavad nad kokku esmakordselt.

Tavapäraselt toimub festivali ajal ikka ka võistumängimine teppo tüüpi lõõtsadel. August Teppo mälestuseks peetud võistumängimiste ajalugu kandub aastasse 1971, mil see toimus Võru RSN Täitevkomitee kultuuriosakonna juhataja Ilmar Kudu eestvedamisel lühemalt kui täna, vaid paaritunnisena. Võistumängimise lõppedes mindi Loosu külla August Teppo tallu, et avaldada sellega pillimeistrile austust.

Sarnase formaadiga on lõõtsamängijate tippsündmus jätkunud 46 aastat. Järjepidevalt on see toimunud 1995. aastast peale, kui sündmus lisati tänase Võru pärimustantsufestivali programmi. Sel on mänginud kogu eesti lõõtspillimängijate paremik ning kroonitud on neli lõõtsakuningat ehk kolmekordset ässade klassi võitjat..

Juba käibki registreerumine 7. juulil toimuvale võistumängimisele. Traditsiooniliselt on võistlusklasse neli: algajad (mänginud vaid aasta), noored (vanus kuni 20 aastat), täiskasvanud (vanust üle 21 aasta) ja ässad (täiskasvanute klassi 1.-3. koha võitnud mängijad).

Lisainfot leiad võistumängimise kohta siit: https://vorufolkloor.ee/lootsa-voistumangimine/

Võistumängimist on läbi aastate ka hoolsalt talletatud nii pilti kui videosse. Alates 25. juunist saab sellega tutvuda näitusel Võru Linnagaleriis. Näitus jääb avatuks 30. juulini. Seejärel rändab see Lõõtsamuuseumisse Loosu külas.

August Teppo lõõtsapärandi hoidjatena tahame kõikide nende tegevustega tagada, et tema elutöö ning lõõtsameistri mälestuseks ellu kutsutud ettevõtmised jätkuksid ja pakuks tuhandetele rõõmu.

Kadri Mähar, Lõõtsamuuseumi perenaine ja Võru pärimustantsufestivali meeskonna liige