Teppo lõõtsavõistlus kutsub taas pillimehi üksteiselt mõõtu võtma

Kuulsa Võrumaa lõõtsameistri August Teppo mälestuseks juba 1971. aastal ellu kutsutud ning 29. korda toimuv suur üleriigiline võistumängimine teppo tüüpi lõõtsadel kutsub taas parimaid lõõtsamehi ja -naisi kogu Eestist mõõtu võtma, kellest saavad seekord lõõtsavõistluse võitjad. Parimatest parimad ehk need, kes võitnud ässade klassis Teppo lõõtsavõistluse juba kolm korda, nimetatakse aga lõõtsakuningaks. Mullu sai läbi võistluse ajaloo neljandaks lõõtsakuningaks Richard Ott Leitham.

Võistumängimine toimub, nagu ka juba traditsiooniks, XXIII Võru Pärimustantsu Festivali (endise nimega Võru Folkloorifestivali) ühe peasündmusena kuu aja pärast laupäeval, 8. juulil 2017 algusega kell 10 Võru Kandle aias.

Loe pikemalt “Teppo lõõtsavõistlus kutsub taas pillimehi üksteiselt mõõtu võtma”

Võru pärimustantsu festivali ajal valmivad väikekandled

6.-9. juulini toimuva XXIII Võru pärimustantsu festivali ajal saavad huvilised ise valmistada väikekandleid.

MTÜ August Teppo Lõõtsatalu ja MTÜ Võru Folkloorifestival korraldavad  5.-9. juulini Võru Kesklinna Kooli tööõpetusklassis väikekandle valmistamise laagri. Kandlelaagrit juhendab Võrumaa kandlemeister Mihkel Soon. 

Loe pikemalt “Võru pärimustantsu festivali ajal valmivad väikekandled”

August Teppo sünnimail jagatakse lõõtspillimängu oskust teistelegi

 

Võru vallas, Navi seltsimajas algavad kolmapäeval, 8. veebruaril  lõõtspillimängu õpitoad. Sinna oodatakse nii algajaid esimesi õpetusi saama kui ka juba kogenud mängijaid.

Õpitoad on mõeldud nii kogenud  kui ka alles alustavatele pillimeestele, kes soovivad ühiselt musitseerida ning omandada tantsuüritustel mängimiseks vajaminevat repertuaari.

Õpitoad toimuvad veebruarist-aprillini, iga kuu teisel ja neljandal kolmapäeval. Õppetöö toimub nii suure ringi õpitoas kui individuaalselt. Õpitubasid juhendavad pillimeistrid ja pillimehed, kes aktiivselt mängivad ning on lõõtsapillimängijate kogukonnas eeskujuks: Toomas Ojasaar, Riho Pähn, Heino Tartes.

Õpitubades keskendutakse peamiselt tantsutubades ja simmanitel mängitavale repertuaarile.

Õpitubade algatajad on Võrumaa Kultuuripärlid 2016  Kadri Mähar ja Priidu Teppo, kes on  August Teppo lõõtspillipärandi hoidjad ning Loosu külas asuva Lõõtsatalu loojad.

Algatajate soov on ka anda uutele pillimeestele võimalus suvel Lõõtsatalus toimuvatel pärimuskontsertidel ja tantsutubades koos teiste ülesastuvate pillimeestega musitseerimiseks.

Lõõtspillimängijate esimene kokkusaamine on 8. veebruaril kell 19  Navi seltsimajas.

Lõõtspillimängu koolituse eestvedaja on MTÜ August Teppo Lõõtsatalu.

Õpitubade läbiviimist toetab Rahvakultuuri Keskus.

 

Lisainfo

Priidu Teppo

Tel 5135350

www.lootsatalu.ee

TULE JA ÕPI LÕÕTSPILLI MÄNGIMA!

Kodukohvikute päev tuleb taas

Kallid kodukohvikupidajad ja uustulijad!

Juba kahel suvel on toimunud Võru kodukohvikute päev.

Kodukohvikud olid väga menukad pakkudes maitsvaid elamusi külastajatele ja võõrustamise rõõmu kohvikupidajatele.

Meil on rõõm teada anda, et 8.juulil 2017 toimub Võru Pärimustantsu Festivali raames kolmas VÕRU KODUKOHVIKUTE PÄEV!

Kohvikupidajatele:

Oma osalemisest andke teada hiljemalt 15.03.2017 – meelikatamberg@gmail.com / tel.581 33678

Märtsi lõpus toimub kohtumine kohvikupidajatega, et koos läbi arutada ideed, temaatika ja kõik organisatoorne pool.

Kohvikute tutvustamine meie ja Võru Pärimustantsu Facebooki lehel algab aprillis.

Seega ruttu registreerima!

Võta osa, kui :

– armastad head toitu ja seltskonda

– Sul on elukoht Võrus koos kohvikuks kohandatava hooviga (või tunned kedagi, kellega koos Võrus kohvikut pidada)

– oled soovijatele valmis toitu pakkuma vähemalt 6 tundi.

Kodukohvikute olemus võiks väärtustada kohalikku toorainet ja toidupärandit.

Uueks lõõtsakuningaks sai Richard Ott Leitham

Pika ajalooga Teppo lõõtsa võistumängimisel Võrus võitis täna ässade klassis juba kolmandat korda Richard Ott Leitham ja krooniti seega uueks lõõtsakuningaks. Läbi võistluse ajaloo sai temast nii neljas lõõtsakuningas.

„Kui ma kuus aastat tagasi siia esimest korda tulin, siis ei teadnud üldse, et lõõtsamängijaid nii palju on,“ rääkis võitja, Tallinna noormees auhinnaks saadud August Teppo kuju vastu võttes. „See on innustanud ennast ka veel paremaks mängijaks saama.“

Lõõtsamängu võistlustel on Võrus juba aastakümnete pikkune traditsioon, mida üha uued mängijate ja kuulajate põlvkonnad uhkusega edasi kannavad. Võistumängimise omapära on, et mängitakse vaid Eesti ühe kuulsama
lõõtsameistri, Võru lähistelt pärit August Teppo tehtud või tema tehtu eeskujul valminud teppo tüüpi lõõtsadel, mis on hinnatud simmani- ja kontserdipill.

Tänavusest võistlusest võttis osa kokku 25 eri vanuses pillimängijat, kes jagunesid traditsiooniliselt algajate, noorte, täiskasvanute ja ässade klassi. „Noored tegid seekord vanadele ära,“ tõdes tulemusi kokku võttes neljaliikmelise žürii esimees ja ise pika kogemusega lõõtsamängija Harri Lindmets.

Täiskasvanute klassis sai esikoha Sirli Aia, noorte seas võitis ja sai ka publikuhääletuse lemmiku preemia Rasmus Kadaja. Et üha uusi lõõtsamängijaid tuleb peale, näitab eripreemia julge alguse eest, mille sai noorim osavõtja, 10-aastane Ida Lill Põllu.

„Lõõtspill sobib ka naistele väga hästi, tulge aga veel julgemalt mängima,“julgustas kõiki naisi žürii liige Tuulikki Bartosik.

*Tulemused*

*Ässade klass*

*I koht- Richard Ott Leitham, lõõtsakuningas *

II koht- Ants Järv

III koht- Taivo Leis

Eripreemia- Raul Roosiväli, musikaalse ja virtuoosse esituse eest

Eripreemia- Ülar Saarniit, traditsioonilise mängustiili eest

*Täiskasvanud*

I koht- Sirli Aia

II koht- Aigar Lumi

III koht- Heiti Hellamaa

Eripreemia- Peeter Nahko, püüdliku esituse eest

*Noored*

I koht- Rasmus Kadaja
II koht- Herbert Konnula
III koht- Mart Kirotar
III koht- Kristin Semm

Eripreemia- Joel Mürk, tundelise ja eristuva mängustiili eest

*Algajad*
Eripreemia- Ida Lill Põllu, julge alguse eest

Võistlejaid hindas žürii koosseisus:
Tarmo Noormaa, Harri Lindmets, Tuulikki Bartosik, Siiri Konksi

Lisainfo lõõtsavõistluse kohta:
Priidu Teppo, peakorraldaja
priidu.teppo@gmail.com
tel 5135350

XXII Võru Pärimustantsu Festival (varasema nimega Võru Folkloorifestival) kuulub UNESCO juures tegutseva ülemaailmse folkloorifestivalide ühenduse CIOFF ® (International Council of Organizations of Folklore Festivals and Folk Arts) kalendrisse. Tänavuse festivali teemaks on „Kohtumised ristteel“, mis sümboliseerib erinevate kultuuride rütmide ja meeleolude kohtumisi. Nii võib praegu Võrus toimuvatel kontsertidel kohtuda lisaks kodumaistele tantsijatele ka itaallaste, austerlaste, türklaste, ukrainlaste, valgevenelaste ja slovakkide poolt kaasa toodud tantsurütmide ja lauludega. Laupäeval toimub Kubija mändide all unikaalne öötantsupidu Võrumaa tantsurühmade ja väliskülaliste ühisel osavõtul.

Rohkem teavet kogu festivali kohta saab kodulehelt www.vorufolkloor.ee/

Festival toob liikluse ümberkorralduse

Käsitöö- ja kunstilaat reedest pühapäevani, 8.-10. juulini Liiva, Kreutzwaldi ja Vabaduse tänaval.

Festivali käsitöölaada ajal, 8. juuli varahommikul kella 6st kuni 10. juuli õhtul kella 17ni on autodele suletud järgmised Võru tänavalõigud: Liiva tänav alates Jüri tänavast kuni Kreutzwaldi tänavani,; Kreutzwaldi tänav alates Liiva tänavast kuni Vabaduse tänavani, Vabaduse tänav alates Kreutzwaldi tänavast kuni Jüri tänavani. Sel ajal sõidavad liinibussid Jüri tänava kaudu. Teenindamata jäävad peatused Vanalinna, Liiva, Sauna.