Parimad lõõtsamängijad valmistuvad Teppo võistumängimiseks

Algas Eestimaa parimate lõõtsamängijate registreerumine XXII  Võru Pärimustantsu Festivalil toimuvale traditsioonilisele teppo tüüpi lõõtsade võistumängimisele.

Väga pika ajalooga võistumängimine on 6.-10. juulini toimuva XXII Võru pärimustantsu festivali „Kohtumised ristteel“  üks tähtsündmus, kuhu igal aastal on kogunenud üle kolmekümne lõõtsamängija üle kogu Eesti. Sel korral toimub võistumängimine laupäeval, 9.juulil

Tavapäraselt saab võistelda neljas erinevas kategoorias:

ALGAJAD – mängijad, kes on vaid aasta lõõtspillimängu õppinud;

NOORED – vanuses kuni 20 aastat;

TÄISKASVANUD – alates 21. eluaastast;

ÄSSAD – täiskasvanute klassis 1., 2. või 3. koha võitnud mängijad.

 

Korraldajad ootavad mängijailt kahte lugu, millest üks võiks pärineda mängija oma kodukandist.

Kolmekordsele ässade klassi võitjale omistatakse LÕÕTSAKUNINGA tiitel.

Läbi ajaloo on lõõtsakuningaid kroonitud kolmel korral. Selleks on saanud Aivar Teppo, Juhan Uppin ja Toomas Ojassaar.

Selle võistumängimise omapära on, et mängitaksegi vaid Eesti ühe eredaima lõõtsameistri August Teppo tehtud või tema tehtu eeskujul valminud teppo tüüpi lõõtsadel, mis on hinnatud simmani- ja kontserdipill. Tüüpiline teppo  tüüpi lõõts on neljarealine ja kolmekooriline.

Iga võistleja mängib kaks erinevat muusikapala. „Palade juures hinnatakse mängimise sisukust, muusikalist väljendusrikkust,  intonatsiooni ja kõla,“ selgitas võistumängimise üks peakorraldajatest Priidu Teppo.

Võru lähedal Loosul 1875. aastal sündinud August Teppo jõudis oma pika elu jooksul valmistada umbes 150 pilli. Üks vanemaid tema valmistatud pille on säilinud aastast 1894 ja on märgistatud järjekorranumbriga 8.Viimase pilli meisterdas ta 1959. aastal 84aastasena. Ühe pilli meisterdamiseks kulus tal umbes kolm kuud.

Osalejaid oodatakse registreeruma enne 1.juulist festivali kodulehel www.vorufolkloor.ee. Samas saab tutvuda ka festivali pidevalt täieneva kavaga.

 

Lisa

Priidu Teppo

Võistumängimise peakorraldaja ja Teppo lõõtsatalu peremees

51 35 350

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *