Võru Folkloorifestivalil tuleb taas võistumängimine lõõtsakuninga selgitamiseks

Eile pidulikult ja rahvarohkelt avatud rahvusvaheline XXI Võru Folkloorifestival annab suvises Võru linnas tooni kogu eeloleva nädalavahetuse.

Võru festivali läbi aastate üks kandvaim ettevõtmine on Teppo lõõtsavõistlus. Juba aastast 1974 on teada esimesest lõõtsameeste võistumängimisest Võrus tolleaegsete rahvakunstipäevade raames. Järgnevate aastate kohta pole alati andmeid, aga on täpselt teada, et viimased 20 aastat on toimunud järjepidev Teppo lõõtsa võistumängimise võistlus Võru folkloorifestivalidel. Ja nii ka homme, laupäeva hommikul, kui kell 10 Võru Kultuurimaja Kannel aias toimuvale teppo tüüpi lõõtsade võistumängimisele on taas oodatud pillimehed üle Eesti.

Mängitakse teppo tüüpi lõõtsadel ning igalt võistlejalt oodatakse kahte erinevat pala. Palade juures hindab žürii sisukust, muusikalist väljendusrikkust, intonatsiooni ja kõla. Võisteldakse traditsiooniliselt neljas kategoorias: algajad, noored, täiskasvanud ja ässad. Ässade sekka kuuluvad need, kes varem olnud täiskasvanute seas parimad. Ässade klassi kolmekordne võitja kuulutatakse lõõtsakuningaks. Oma lemmiku esinejate seast valib ka publik.

Tänavuse festivali teemaks on „Millest rikkad, sellest helded“ ja ühe suure Võrumaa rikkusena esitletakse lõõtsameistrit August Teppot, kelle meisterdatud lõõtsad erinevad teistest ülimalt puhta heli ja kauni tämbri ehk teppo timmi poolest. Teppo on justkui meie Stradivarius. Sel aastal tähistatakse pealegi August Teppo 140. sünniaastapäeva.

Kogu XXI Võru folkloorifestivali kava leiab veebist www.vorufolkloor.ee, aga ka Võru linnas üles pandud kuulutustahvlitel.

 

Lisainfo:

Teppo lõõtsa võistumängimine

Priidu Teppo 51 35 350

Festivali üldinfo

Maire Udras 56 664 292

Scroll to Top