Võru Folkloorifestival tähistab kolme suurt juubelit: festival 20, tänavatants 15 ja Teppo lõõtsa võistumängimine 40!

Eile pidulikult ja rahvarohkelt avatud rahvusvaheline XX Võru Folkloorifestival annab suvises Võru linnas tooni kogu eeloleva nädalavahetuse.

Kirju laadamelu kesklinnas koos tasuta kontsertidega laadalaval on isutekitajaks, et minna nautima festivali väliskülaliste pikemaid esinemisi Kandle kultuurimaja kontserdisaalis ja aias, Baski rahvuslõunat koos folkloorikavaga, välisrühmade kirikukontserti, tantsutubasid, igaõhtuseid simmaneid ja lõõtsamängimisi Teppo lõõtsatalus ja muid ettevõtmisi läbi kõigi festivalipäevade.

Tänavuse festivali teemaks on „Lugu“ ja üheks uueks väga populaarseks osaks näivadki kujunevat lugude rääkimise jutujalutuskäigud Võru linnas, kus eile oli Contraga kaasa kõndimas lausa üle 60 inimese. Tulemas on  kõnnitunnid tuntud Võruga seotud inimeste Ivari Padari, Arthur Ruusmaa, Enn Tupi, Siiri Toomiku, Heiki Kelbi ja Triinu Ojariga. Lugusid läbi festivali 20 aastase ajaloo räägib Kandle kontserdisaalis avatud näitus, kus on nii varasemate festivalidega seotud pilte, jutte kui esemeid.

Võru kesklinnas viib vaatajaid läbi seniste festivaliaastate Teemapark, mis seotud folkloorifestivalide läbivateks olnud teemadega läbi seniste aastate: kiiged (2000), Uma Ehe (2001), saun (2002), võrukeelne keelepesa (2006), kangakudumine (1999), kaev (2001), Igal ühel oma pill (2005), Käänupäiv (2007), Leeväst saa väkke (2008) jne.

Kõige pikema ajalooga juubelit võib aga tähistada Võru festivali läbi aastate üks kandvaim ettevõtmine, Teppo lõõtsavõistlus. Nimelt juba 40 aastat tagasi, aastast 1974 on teada esimesest lõõtsameeste võistumängimisest Võrus tolleaegsete rahvakunstipäevade raames. Järgnevate aastate kohta pole alati andmeid, aga see on täpselt teada, et kõik viimased 20 aastat on toimunud järjepidevat Teppo lõõtsa võistumängimise võistlust Võru folkloorifestivalidel. Ja nii ka homme, laupäeva hommikul, kui kell 10 Võru Kultuurimaja Kannel aias toimuvale teppo tüüpi lõõtsade võistumängimisele on taas oodatud pillimehed üle Eesti.

Igalt võistlejalt oodatakse kahte võimalikult erinevat pala. Palade juures hindab žürii sisukust, muusikalist väljendusrikkust, intonatsiooni ja kõla. Võisteldakse traditsiooniliselt neljas kategoorias: algajad, noored, täiskasvanud ja ässad. Ässade sekka kuuluvad need, kes varem olnud täiskasvanute seas parimad.

Võru folkloorifestivali üheks lahutamatuks osaks on kujunenud juba 15.korda toimuv Tänavatants laupäeva õhtul, millest värskelt üldtantsupeol parima lavastatud tantsu eest Kristjan Toropi preemia pälvinud Maire Udrase käe all võtavad nagu alati osa sajad tantsijad ja tantsuhuvilised siit ja sealtpoolt Võrumaa piire. Loomulikult ka festivali külalisrühmad, seega ei tasu imestada, kui satute seal tänavu kõrvuti tantsima hoopiski näiteks baskide, slovakkide või austerlastega.

Kunagi püüti tänavatantsu osalejate arvuga pürgida isegi Guinessi rekordite raamatusse. Viimastel aastatel pole Maire Udrase sõnul eesmärgiks olnud rekordid, vaid lihtsalt rõõm tantsust ja koosolemisest. Udrase sõnul on kõik seekordsed eesti tantsud piisavalt lihtsad igas vanuses inimestele ja ka väliskülalistele. Üks tähtsamaid neist on sabatants, mida tantsitakse juba tänavatantsuna kolmandat korda. Maire Udrase sõnul on see niisugune tants, mida Võrus võetakse kavva just tähtsatel aastatel, nagu näiteks siis, kui tähistati tänavatantsu 10.juubelit. Läbi erinevate tantsude tekib justkui väike pilguheit eestlase elule, mis lõpeb peoga ja seda loomulikult „Kungla rahva“ saatel.

Kogu XX Võru folkloorifestivali kava leiab veebist www.vorufolkloor.ee, aga ka Võru linnas üles pandud kuulutustahvlitel.

Eilse avarongkäigu pilte saab vaadata näiteks Maalehe fotogaleriist: http://maaleht.delfi.ee/news/fotogalerii/fotod/fotod-voru-folkloorifestival-algas-uhke-rongkaiguga.d?id=69377609

 

Scroll to Top