Võru Folkloorifestival otsib täna taas lõõtsakuningat

XVIII Võru Folkloorifestivalil toimub täna traditsiooniline August Teppo nimeline lõõtsamängijate jõukatsumine ja valitakse lõõtsakuningas.

Võru folkloorifestivali ühele tähtsamale üritusele, täna kell 11 algavale võistumängimisele on oodata ligi kolmekümmet pillimeest üle Eesti. Võistumängimine toimub Eesti kuulsaima lõõtsameistri August Teppo valmistatud lõuna-eesti ehk teppo tüüpi lõõtsadel. Lõõtsamängijate võistumängimine toimub festivali sündmuste peamises toimumiskohas kultuurimaja Kannel aias. Kui aga vihm peaks hakkama muret tegema, kolitakse Kandle saali.

Mullu võistles 32 mängijat neljas vanuseklassis – noored, algajad, täiskasvanud ja ässad. Ässade klassis võidutses Põlvast pärit Toomas Ojasaar. Auhindu, mille on välja pannud Võru vald, jagub iga võistlusklassi kolmele parimale. Ning nagu ikka, on kolmekordsel ässade klassi võitjal võimalus saada auväärt lõõtsakuninga tiitel.

Võru lähedal Loosul 1875. aastal sündinud August Teppo jõudis oma pika elu jooksul valmistada umbes 150 pilli. Viimase neist tegi ta 1959. aastal 84-aastasena. Tüüpiline Teppo lõõts on neljarealine ja kolmekooriline. Ühe pilli meisterdamiseks kulus tal umbes kolm kuud, seda talutööde kõrvalt. Teppo lõõtsad tunneb ära erilise kõlatämbri järgi. Teppo lõõtsasid arvatakse praeguseks olevat järgi umbes 40, neist ligi 15 on ka aktiivses kasutuses.

Folkloorifestival muudab kuni pühapäevani osa Võru kesklinnast vaid jalakäijate pärusmaaks, et pidulised võiksid segamatult festivalil ringi liikuda. Festivaliala kahte otsa seob linna läbiv rekordpikk käsitöö ja kohaliku toidu laat, kus linlastele ja külalistele pakuvad head ja paremat üle 180 müügikoha. Täna õhtul kell 20 toimub ka kuulus Võru tänavatants, kuhu on traditsiooniliselt oodata vähemalt poolt tuhandet tantsijat.

XVIII Võru Folkloorifestival kannab sel aastal pealkirja „Päivgi tands tsõõrin“.

Lisa:
Priidu Teppo
Võistumängimise peakorraldaja ja Teppo lõõtsatalu peremees
51 35 350

Kadri Valner
XVIII Võru Folkloorifestivali tegevjuht
577 04 411

Scroll to Top