Pärimustantsufestival panustab koostantsimisele

Vähem kui kaks kuud on aega XXIV Võru pärimustantsu festivalini, mis sel korral kutsub kõiki ise- ja kaasatantsimisele.

Juba on toimunud esimene talvetantsupäev, tantsutoad ja aprillikuine teatetants Võru tänavatel. Neil kõigil on koos õpitud ja tantsitud enamasti Kagu-Eestist pärit tantse. Selle aasta festival pöörabki eriliselt palju rõhku isetantsimisele, kavas on mitmeid tantsuõpitubasid ning ühistantsimisi. Motiiv – päeval õpin, õhtul tantsin, läbib tervet festivali.

Festivali avapäeval, 5. juuli õhtul tantsitakse koos kõikide peo külalistega Võru vallas Juba küla platsil eri maade pärimustantse. Nii saavad kõik festivalihuvilised ja külalised tuttavaks. On tore, et Juba küla ärgas kogukond tantsijaid juba mitmel aastal järjest vastu võtab.

Ka see on aastaid kestnud tore tava, et festivali ühe rahvarohkema sündmuse – Tänavatantsude eel saab ühiselt koostantsimisele tulevaid palasid õppida. 6. ja 7. juulil kutsuvad tantsuõpetajad Maire Udras ja Marianne Jaanson Kesklinna pargilavale jalga keerutama.

„Oleme välja valinud 18 tantsu, neist üheksas saab tantsida erinevaid polkasamme,“ selgitab Udras. „Paljud neist on pärit Vana-Võromaalt.“ Tänavatants ise toimub aga laupäeval, 7.juulil Vabaduse väljakul. Platsile on oodatud kõik tantsuhuvilised üle Eesti, loomulikult püüavad meie tantse kaasa tantsida ka välisrühmad. Nende jaoks on eesti tantsud läbi aastate tundunud väga keerulised. Tantsude õppevideosid on võimalik vaadata MTÜ Võru Folkloorifestivali kodulehel www.vorufolkloor.ee.

Esimesel Tänavatantsu aastal kutsuti rahvast üles püstitama Guinessi rekordit. Siiani pikima tantsurivi pikkuseks mõõdeti 2183 meetrit. Järgnevatel aastatel pole eesmärgiks olnud rekordid, vaid lihtsalt rõõm tantsust ja koosolemisest.

Erinevaid tantsuõpitubasid on festivali ajal iga päev. Neis saab õppida nii eesti kui teiste rahvaste tantse. Kaugeim külaline on sel korral Hiinast. Näis, kui omaseks saavad eestlastele nende tantsud.

Tantsutoad valguvad üle linna laiali. Nii on õppimiskohtadeks Võru väljakud ja Võru Täiskasvanute gümnaasiumi ala, Stedingu maja ja Kandle aed, folkaeroobikaks Kreutzwaldi park. Tervet linna läbib ka pühapäeval, 8. juulil toimuv tantsuorienteerumine, Orienteerumiskaardi järgi tuleb igal vähemalt neljaliikmelisel meeskonnal läbida 9 kontrollpunti, igas punktis tantsitakse elava muusika saatel kaks pärimustantsu. Punktides on õpetamisel abiks Võrumaa rahvatantsurühmade tantsupaarid.

Kindlasti saab tantsuarmastaja lustida lisaks kontsertidele ja tantsutubadele ka tantsuõhtutel. Festivali ajal tantsitab huvilisi Kadri Lepasson, Leanne Barbo, Maarja ja Jaan Sarv, ansambel Lõõtsavägilased, DJ-d Smaddy ja Daysleeper rühmitusest Maailmamustrid, ning ansambel “Konterbant”. Festivalile paneb punkti koos linnarahva ja ansambliga „Veskikivi“ peetav pika laua pidu kesklinna pargilaval.

Nõnda saab juulikuu esimesel nädalal terve linn tantsu täis.

Võru folkloorifestivali toimkond.

Scroll to Top