2012, 12.-15. juuli (XVIII)

Festivali meekonna etteotsa asus Kadri Valner, kes eelneva tegevjuhi Peeter Laursoni tehtud tööd tunnustades asus esimese asjana festivali promomise ja ettevalmistustööde juurde, et Võru Folkloorifestival saaks UNESCO juures tegutseva ülemaailmse folkloorifestivalide organisatsiooni CIOFF liikmeks.

Festivali juhtmõtteks ja tunnuslauseks oli sel aastal „Päivgi tands tsõõrin!“, kujundmotiiviks aga päikeseratas ning festivalil osalejaid ja külalisi soojendavad kiired.

Kahjuks sai neljapäeval, 12. juulil vihm päikesest võitu ja festivali avaüritusena mõeldud, kaua ja armastusega ette valmistatud tantsurühmade etendus „Suvehaljas tantsusamm“ Teppo lõõtsatalus tuli ägeda vihmasaju tõttu pooleli jätta. Vihm rikkus ära ka peo viimase päeva, kuid kõik kavandatud ettevõtmised, mille hulgas oli ka lõppkontsert Kandle aias, siiski toimusid.

Festivali algus kulges mööda oma tavalist, läbiproovitud ja kvaliteetset rada: avaüritus Lauluisa pargis, rongkäik Kandle aeda, kus toimus reedel, 13. juulil peakontsert. Nagu ikka, oli rohkesti müüjaid ja ostjaid reedel, laupäeval ja pühapäeval toimunud käsitöö- ja kunstilaadal, mis sedakorda oli suuremal alal ja hõlmas ka Jüri tänavat.

Festival mõtles järelkasvu peale nii esinejate kui ka pealtvaatajate ridadesse ning reedel, 13. juulil toimus Kreutzwaldi muuseumis traditsiooniline Päikesepidu lastele. Palju meeleolukaid esinemisi sai vaadata Kesklinna pargi lavalt, neid jäi kas pikemaks või lühemaks ajaks vaatama nii noori kui vanu võrulasi ja linna külalisi. Festival hoiab au sees vanu käsitöövõtteid ja oskusi ning seekord pakkus reedel ja laupäeval kaasalöömis- ja õppimisvõimalust Kreutzwaldi muuseumi käsitöömeistrite õpituba. Lastele jätkus tegevust lastehoovis, mis oli kõikidel festivalipäevadel avatud lasteaia Okasroosike õuel, kus klubi Hõbedane Juus memmed lapsi vana aja tegemiste juurde juhatasid ja neid õpetasid. Pühapäeval etendas Pikakannu Põhikooli näiteseltskond seal kahte naljalugu „Üts vahtsõnõ mäng“ ja „Naasevõtt olõ-õi nalaasi“. Täiskasvanud teatrihuvilistele mängis laupäeval Kreutzwaldi muuseumis Kiidjärve Küla Seltsi näitering lavastust „Latern“.

Lõõtsamängul oli ka sel aastal suur osakaal: sissejuhatuseks esines reedel Kreutzwaldi muuseumis Juhan Uppin. Laupäeva, 14. juulit võib nimetada lõõtsamuusika ja lõõtsameeste päevaks – Kandles toimus võistumängimine ning hiljem kõlasid lõõtsalood August Teppo kodukohas.

Laupäeva ja pühapäeva hommikul ootas Andre Laine etnovõimlemise huvilisi Kreutzwaldi pargis, kus üheskoos linnulaulu kuulati ja etnovõimeldi.

Pühapäeval sõideti tuntud etnoloogi Marju Kõivupuu jutte ja tutvustusi kuulates mööda Võrumaa kultuuriloolisi paiku.

EELK Katariina kirikus esinesid reedel ansambel Greip ja Piret Päär, pühapäeval Tuule Kann ja Jaak Sooäär kavaga „Ma annan sulle oma laulu“.

 

Võru Folkloorifestival on ennekõike tantsufestival ja nii vedas laupäeval Kandel aias toimunud tantsutares Eesti tantsude õppimist eest Tarvanpää Virumaalt. Uue ettevõtmisena läks hästi korda pühapäeval aset leidnud tantsuorienteerumine Võru kesklinna tänavatel. Tänavatantsudena tantsiti sel aastal „Kaera-Jaani“, „Reilenderit“, „Subotat“ ja „Tuusteppi“, ikka laupäeval, 14. juulil Võru linna tänavatel. Rohkem kasutati ära meie kaunist promenaadi Tamula kaldal, lisaks õhtulaulude kontserdile esinesid promenaadil ka noorteansamblid. Öiseid üritusi oli veelgi, näiteks laupäeval toimus Kesklinna pargis öökino, kus näidati Ulricke Kochi filmi „Regilaul – laulud õhust“.

Festivalil esinesid: Ankara AHOY, Türgi; Tecza, Poola; Legend, Ukraina; Paneszka, Poola; Partizan, Slovakkia; Ligo, Läti ; Allikabänd, Tartu; Ars Apta, Viljandi; Audru Jõelaevanduse Punt; Eesti Mandoliinide Orkester; Greip, Pärnu; Haavikuemandad, Tartu; Helmekaala´, Võru; Hopser, Võru; Hõpõhelme´ ja Meremäe mehe´, Meremäe; Jaak Sooäär, Juhan Uppin, Kabujalakesed, Võru; Võru Päkapiku lasteaia folkloorirühm, Kannel, Võru; Kihnu Poisid ; Kiidjärve Küla Seltsi näitering, Põlvamaa; Kose Kirilind, Harjumaa; Krüüsel, Kullerid ja kapell Meieise, Vastseliina, Viitka; Lilian Kapp ja Priit Laatre, Liiso, Tallinn; Moos ja sõbrad, Tartu; Pangviina ja kapell, Saku; Parksepa rahvamaja noortekapell, Piret Päär, Positivus, Tartu; Punt, Tartu; Raabiku, Tallinn; Sanglejad, Saku; Singelus, Tartu; Sägamuhvints, Kolga-Jaani; Sügismeloodia, Antsla; Tarvanpää, Rakvere; Toomas Ojasaar, Tsõõrikesed, Võru; Tsõõr, Võru; Tuule Kann, Tõrvik seenior-West vilistlased, Haapsalu; Valev Laube ja Jaanus Karlson, Variatsioonid, Võru; Vigala Folklooriselts Kiitsharakad, Viire, Võru; Virtuoossed Verinoored, Võimlemisklubi Sirutus, Võru; Võru Loovuskooli kandlekool ja mängukool, Ööbi.