Kõige eksootilisemad
Tulised Walesi/Eesti muusikud Sille Ilves ja Martin Leamon tulevad õpetama walesi (u’elsi) tantse, mis on sarnased inglise kantritantsude, šoti-keili seltskonnatantsude ja eesti ingliskatega.
Põline waleslane Martin Leamon mängib kitarri, bouzouki’t ja 1-realist lõõtsa. Ta mõistab muhedal moel ka kõige lärmakamad rahvamassid üheskoos tantsima panna!
Sille Ilves olevat lahutamatult viiuliga kokku kasvanud. Kõneldakse temasse peitunud taevast ja põrgust. Mängides kuratlikult kõlavat pilli – rataslüürat –, võivat kõige ontlikum kuulaja muutuda tõeliseks tantsulõviks. Kui Sille kandle helisema lööb ja taevaliku lauluhääle valla päästab, sulavad kõik sillerdavas lummuses.
Martin ja Sille kohtusid Viljandi pärimusmuusika festivalil aastal 2001. Duona nimega SILD on nad koos musitseerinud nii Inglismaal kui mujal maailmas. Nüüd elavad nad Eestimaal oma talus ja õpetavad pillimängu Mooste Rahvamuusikakoolis.
Meil on võimalus näha ja õppida Nigeeria ning Nepaali seltskonnatantse.
Afrobeat’i tantsude õpitoa õpetaja Damilola Adeymi on ise kirglik tantsija, kes naudib ka tantsude õpetamist.
Damilola Adeymi: „Nii saan ma tutvustada oma kultuuri ja näidata tantsuarmastust ja õnnetunnet. Ja loomulikult aitab keha liikumine muusikas ja rütmis luua parema kontakti endaga.”
Kujutage ette, kuidas võime tulevikus rabada oma tantsuoskusega uelslast, nigeerlast või nepallast, ja ärgitada siis väliskülalist eesti tantsu proovima.
Mõistagi ei unustata eesti ja setu seltskonnatantse.
Põhja-Eesti vanu seltskonnatantse õpetab ja saadab karmoškal Mia Marta Ruus:
„Väärtustan oma kodukohta ja huvitun peamiselt Kuusalu kihelkonna ning laiemalt Põhja-Eesti pärimusest. Õpitoas tantsimegi vanade seltskonnatantsude Põhja-Eestist kogutud versioone, mis olid moes 19. sajandi lõpus ja 20. sajandi alguses.”
Vana Võrumaa tantsude ja laulumängude õpetaja on meie armas Kadri Lepasson. Kadri Lepasson on Võrumaa muusik, pilliõpetaja ja pärimustantsuentusiast, kes on pikalt osalenud tantsuklubiliikumises ning veab eest kahte tantsuklubi Võrumaal – Vastseliinas ja Võrus.
Setu tantsude õpitoas juhendavad tantsusamme Jaan Sarv, Maarja Sarv ja Õie Sarv.
Tänasel päeval peame tõdema, et seto tantsukultuur pole säilinud järjepidevalt sedavõrd tugevana, et oskused iseeneslikult ja loomulikult edasi kanduksid. Seetõttu peavad tänased tantsijad veidi süvenema ja kaasa mõtlema, praktiseerima ja vaeva nägema, et endisaegne seto tantsukultuur tänapäeva tuua.
Niisiis tuleme kokku, proovime ja katsetame, räägime ja arutame. Kõik toimub tantsu vormis, ühiselt ja mugavalt. Õpiprotsessi toetab traditsioonilise kõlaga pillimäng, ehe eeskuju, võimalus kõike küsida ja proovida. Endisaegsete tarkusteni aitab jõuda väike ajarännak, kogemustest saadud elamused ja veidi tantsuarheoloogiat.