Jutuvestmised

JUTUÕHTU TÄISKASVANUTELE Kreutzwaldi majamuuseumis 8. juulil kell 20.30
jutuvestja Helju Kalme, pillimees Madis Elismäe

Soovitatav alates 18. eluaastast

„Lugudega võib puudutada rasket teemat õrnal moel,” kasutab Helju Kalme kusagilt kuuldud mõttetera, kui oma jutuõhtut tutvustab. „Mu lood on inimeste leidlikkusest, kavalusest, inimlikust rumalusest. Osa on mulle jutustatud, mida pole kuskil avaldatud. Osa loetud, mis mulle on muljet avaldanud. Kui keegi kuuldust tunneb, et just tema inimlikku puudust on riivatud, siis Madise pillimäng ja koos laulma kutsumine toob lohutust.”

Teades Helju huumorimeelt ja „villase viskamist”, tuleb uskuda, et tema lood ei murra meeli ega tee kedagi päriselt naeruväärseks. Alati võib kuulaja mõelda: see juhtus ammu ja kellegi teisega. Selge. Eesti rahvalauludes hoiatatakse ka: „Ärgu teised tehku nõnda.” Helju lugude kuulajad ongi need „teised”.

 

JUTUHOMMIK LASTELE Kreutzwaldi majamuuseumis 9. juulil kell 11
jutuvestja Silvi Jansons, pillimees Kersti Kamberg

Silvi Jansons: „Mina räägin lugusid lastele, kelle vanus 7–17, ega keela ka vanematel kuulama tulla.  Festivali korraldajad väidavad sel aastal, et tantsul on lugu, ja ärgitavad kõiki oma tantsimistega seotud lugusid kirja panema. Samast teemast lähtudes otsin nüüd muinasjutte, mis seotud üleloomuliku tantsuhimuga. 

Küllap teate isegi, kuidas kuningatütar ühe ööga mitu paari kingi ribadeks tantsis. Kuidas lihtne karjapoiss oma vilepilliga pahalasi hingeheitmiseni väsitas, sellestki olete kuulnud. Jutuvara on suur. Kõik minu jutumärssi ära ei mahu. Mõni ehk ikka. Teile tuttav ja tundmata tantsimise lugu. Pillimees Kersti lubab, et üleloomuliku tantsuhimuga tema küll kedagi vaevama ei hakka.”

 

JUTUJALUTUSKÄIK 10. juulil kell 11
jutuvestja Helle Laanpere

Linnaveere lood 1: Petseri tänav
Helle Laanpere: „Koguneme Petseri tänava järvepoolses otsas suure remmelga all. Räägime Judeikinite perest, kelle kunagine asumine Võrru andis tõuke senise soise järvekalda arenemisele linna tööstus- ja äripiirkonnaks. Mitme Petseri tänava maja juures on põhjust meenutada Võru kirjamehe Voldemar Raidaru lugusid. Kreutzwaldi tänavat ületades meenutame kaht värvikat ja mõjukat isiksust – Adam Tiganikku ja Eduard Tamme. Edasi liigume taas Voldemar Raidaru lugude juhatusel, kõrvalepõigetega teistessegi meenutustesse. Petseri-Jüri nurgal räägime, miks Petseri tänav Raidaru raamatutes Kaevu tänavaks on ristitud. Meenutame hea sõnaga Võru kunagist linnapead Alexander von Moellerit, keda tema kunagises häärberis ehk praegugi kohata võib.” 

 

JUTUJALUTUSKÄIK 11. juulil kell 11
jutuvestja Helle Laanpere

Linnaveere lood 2: Uus tänav
Helle Laanpere: „Koguneme Petseri-Uue tänava nurgal Mollõri sanna ehk Võru esimese peenema spaa juures. Taas on põhjust rääkida Voldemar Raidarust, kes oma poisipõlve paigad mitmesse raamatusse kirjutas. Muuhulgas viivad raamatuseiklused härra Mikkelsaare aeda. Uue ja Liiva tänava nurgal saame tänu Robert Lina mälestustele teada, kuidas sai paljude põlvkondade laste kelgumägi nimeks Urumägi. Retk lõpeb vana Krastingu ehk ilmakuulsa mustkunstniku San Martino de Kastrozza maja juures.”

Pilt: I jutujalutuskäik algab Petseri tänavalt Tamula kaldal. Foto: Peep Kesler, 2018