Konverents

Aprillikonverents „Pärimusest pöördes”, 26. aprillil kell 11.00 Võru Kesklinna Koolis. 

Registreerimisvorm lehe lõpus. 

Võru pärimustantsu festival saab sel suvel 25-aastaseks. Pikk tee küll veel sajani minna, kuid pärimustantsust vaimustatud Võru linn on veerandi sellest õnnelikult läbinud. Igal aastal juulikuus folkloorirühmi üle maailma võõrustades , nende pärimust imetledes ning kõigile ka kohalikku eripära tutvustades oleme terveid aastaid oma tegevusest n-ö lausa pöördesse sattunud. „Veerand pööret” on väikse juubeli tunnussõnadeks valitud nii veerandsajanda korra kui tantsualase termini pärast.

Kas veerand sajandit on vähe või palju, see jäägu igaühe enda otsustada. Festivali korraldajad juubeldavad. Märkimisväärse saavutuse puhul oleme väga tänulikud kogu Võru linna kogukonnale, kus nende aastate jooksul on leidunud aktiivseid pärimuse nautijaid, kes festivali nii hea sõna, nõu kui abistava käega aidanud.

Festivali korraldajatena oleme pärimusest pöördes ega esita endale küsimust, kas meie pärimust on tarvis rahva ette „püüne pääle” seada, teda elavana hoida ja edasi kanda tulevastele põlvedele. Oma teadlikku vaimustust soovime jagada kõigiga, et pärimuse hoidmine ei jääks ainult mälestuste raamatuisse ega kodumaa ajaloo annaalidesse.

Miks peaksime pärimustantsudest, lauludest, muusikast – kogu rahva loodud vaimupärandist enim teadma, neid elavana levitama, neist uusi autoriteoseid looma? Kas võime pärimust muuta meie aja inimesele „söödavamaks”? Kas me kaotame midagi oma põhiolemusest, kui päritud rahvaviise ja tantse muudame, et ise loojatena pärimust vääristada, meie aja nõudlikule inimesele kaasaegsemat meelekindlust ja -lahutust pakkuda?

Sellised küsimused on festivali korraldajatel ikka meeles mõlkumas, kui järjekordset pidu ette valmistatakse, sest suurt pidu tehakse Võrus ju tervele Eestile. Kõige õigem oleks vastuseid küsida asjatundjatelt. Laskem neil siis pärimusest kõnelda ja teemakohaseid mõttemustreid sügavamalt avada. Nad on pärimuse head tundjad, sest pärimus on neid kaua aega vaimustanud. Nad on pärimusest pöördes nagu pärimustantsu festivali vabatahtlikud korraldajadki.

Koos soovimegi süüvida pärimustantsu, rahvamuusika ja rahvarõivaste mineviku märkidesse ning tuleviku arengu küsimustesse. Mida säilitada? Mida arendada? Kuidas on võimalik kõigil oma panus arengusse anda? Kui palju levib tänapäeval suulist pärimust? Kuidas suhtuda kirjalikult säilitatud pärimusesse? Kas ja kui palju sobib ning võib midagi pärimuses muuta? Kui kaugele tohime oma muutmisega minna? Millal päritud rahvaloomingust autoriteos sünnib?

Pärimuse sisu ja selle vormilisi muutusi käsitlevad koreograaf-lavastaja, filosoofiadoktor, tantsuanalüütik ja uurija, Tallinna Ülikooli rahvakultuuri dotsent Sille Kapper, Eesti Muusikaakadeemia muusikateaduste magister, Mooste Rahvamuusikakooli programmilooja, direktor ja õpetaja Krista Sildoja, Eesti Folkloorinõukogu teabejuht Annela Laaneots ning käsitöömeister, rahvarõivaste valmistamise spetsialist, Tartu Rahvakultuuri Keskuse rahvarõiva valmistajate kooli lõpetanud Carmen Küngas.

Võru pärimustantsu festivali konverents „Pärimusest pöördes” toimub 26. aprillil Võru Kesklinna Kooli aulas. Kõik pärimuse huvilised on oodatud kaasa mõtlema ja sõna sekka ütlema.

Loodame, et meie konverentsil tekib elav mõttevahetus, mis avab pärimusse suhtumise valupunktid ja pöörab „õigemaks” kivistunud tõekspidamised. Usume, et pärimusest pöördes olijad ehk siis rahvakunstist vaimustatud spetsialistid suudavad konverentsist osavõtvaid kuulajaidki arutlema panna. Saame selgust, miks ja milleks folkloorialased toimetamised siin Võrus vajalikud on.

Konverentsi väitlusjuht on Kadri Valner. Kõiki ettekandeid ja arutelusid saab jälgida nii reaalajas kui järelvaadatavana MTÜ Võru Folkloorifestival ja MTÜ A. Teppo Lõõtsatalu kodulehel. Konverentsi korraldajad MTÜ A. Teppo Lõõtsatalu ja MTÜ Võru Folkloorifestival.