2021, 9.–11. JUULI (XXVI)

Võru pärimustantsu festival oli, on ja jääb

Kuigi Võru pärimustantsu festival püsib UNESCO juures tegutseva ülemaailmse folkloorifestivalide ühenduse CIOFFi kalendris, on väliskülaliste saabumise kõrval olulisemgi oma rahvatantsija kaasamine uute elamuste loomisse.
Selle aasta suvepalavuses sündis Andre Laine käe all Eesti noorte tantsurühmade lavastus „Õnneotsijad”. Päikesekuumad harjutamispäevad päädisid ülipalavate etendamistundidega. Higi voolas, vahel käis pea ringi, kuid publikuga kohtumise järel valdas südameid õnnetunne.
XXVI Võru pärimustantsu festival tõestas oma elujõudu toetudes seekord ainult Eesti tantsurühmadele. Eestis elavate välismaalaste õpitubades nauditi Walesi, Nepaali, Nigeeria tantsusamme. Aga kodumaisedki pärimustantsud on nagu tuntud muinasjutud meie õuele jõudnud seitsme maa ja mere tagant.
Hea ülevaate päritud tantsuvarast andis 55-aastane Eesti Tantsujuhtide Rahvatantsurühm.

Mari Tomp Laagrist: „Võru pärimustantsu festival – imetabane üritus Eestimaa suves. Igal sammul on aimata korraldajate mõnus mõttelaad: väärtustada, kaasata ja koos teha. Andsime Eestimaa tantsujuhtidega kontserdi päiksetõusul kell 4.27 Roosisaarel. Tundsin – siin ja praegu sünnibki muinasjutt! Ja kõige krooniks kuumad pirukad, kohv ja jäätis maasikatega, mida pakub linnapea ise!”
Kaire Taar Tallinnast: „ Publikut muudkui tuli ja tuli, aina tassiti pinke juurde. Lummav kontsert koos hommikueinega.”
Sel kontserdil pärjati Võru tantsujuht Maire Udras Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Seltsi kõrgeima aumärgiga.
Paljud pole veel avastanud Võru festivali võlu.
Maria Sikk Valgast: „Võru pärimustantsu festival jättis imelise emotsiooni. Ma ei saanud pühapäeva õhtul kuidagi Võrust tulema, sest see mõnus festivali programm muusika, tantsude ning lugudega oli nii nauditav. Ilm oli ka võrratu, sest elades Tamula ääres ei tundunud see üldse nii tüütult kuum. Ainuke asi, mida ma ei mõistnud, oli see: miks ma juba varem pole sel festil käinud.”
Astrid Väizene Tabasalust: „Olid tegusad ja tantsu täis päevad. Külastasime kontserte, esinesime ise, vaatasime teisi, lõime kaasa erinevates tantsu töötubades, osalesime mälumängus ning tänavatantsus. Võru koos Tamula järvega jäi meile meelde väikse, sooja ja armsa linnana.”

Kahju on ka! Ikka neist. kes ei näinud Aruvälja poisterühma „Hallid sõnnid” esinemist Kreutzwaldi muuseumi õuelaval. Hingestatud poiste näod, meisterlikult esitatud üllatuslike seadetega tantsud, mille kõrvale juhendaja Teet Killing pajatas muhedaid lugusid väikese kooli tantsijate juhtumustest.
Võru pärimustantsu festivali lugu jätkub järgmisel aastal. Meile meeldib tantsimine.

Esinesid:

Välismaalt: 0

Mujalt Eestist: Rahvatantsurühm Härmatis Tartust, Saue Gümnaasiumi noorterühm, Eesti Tantsujuhtide Rahvatantsurühm, Folklooriselts Juhukse, Rahvakultuuriselts Koidupuna, TTÜ tantsuansambel Kuljus vilistlased, Ansambel Pernawa, laste viiuliansambel Viiulised, TLÜ Rahvatantsuansambel Soveldaja, Ürgleigarid Tallinnast, Seltsing Saaremaa Simmanitantsu Klubi, Rae huvialakooli rahvamuusikud ja ansambel Kapukad ja vetikad, Tallinna Võru Seltsi folkansambel LIISO, Saaremaa Ühisgümnaasiumi IV-VI klassi lasterühm Õigupoolest, Rahvatantsurühm Trambali ja külakapell Lustre Luunjast, Tarvastu Gümnaasiumi noorte segarühm, Segarahvatantsurühm Sikutajad Valgamaalt, Aruvälja poisterühm Hallid Sõnnid, Tabasalu Kooli segraühm Meriküla Murakad ja neiduderühm Säde, Käokirjas Põlvast, ansambel Kiiora ja solist Helin Pihlap,

Võrumaalt: Rõuge kunstikuur, Võru pensionäride päevakeskus, Võru Instituudi keelepesa, KaNaLa näitetrupp, rahvatantsurühm Hopser, Pärliine Pererühm, Võru Loovuskooli beebikool, Parksepa Lasteaia folkloorirühm, naisrahvatantsurühm Tsõõr, rahvatantsurühm Siisik, naisrahvatantsurühm Viire, segarahvatantsurühm Kannel, kapell Kannel