2018, 5.–8. juuli (XXIV)

Sel korral rõhutati aina ja üha seda, et pill ja tants käivad ikka ühte jalga: teema „Teppo timm ja polkasamm“. Ja mine võta kinni, kes kelle järgi end sätib. Öeldakse küll, et tantsija vihub tantsu pilli järgi, aga eks pillimees seab oma viisid ikka sedamoodi, kuidas tantsijail tuju on. Koostöö.

August Teppo oli Eestimaa kuulsaim lõõtsameister ja tema pilli järgi tantsiti aastakümnete jooksul nii mõnigi polka. Selle festivali eel aga uuriti Teppo lõõtsa konverentsil, mis on Teppo timmi saladus, mis teeb just tema lõõtsad nii heaks ja kuidas kasvatada Eestis häid pillimängijaid.

August Teppo mälestust ei hoita mitte ainult festivalil võistumängimist korraldades. Tema lapse-lapselaps Priidu Teppo on asutanud pillimeistri kodutalus muuseumi. Just seal, kus pillid omal ajal sündisid. Lõõtsamuuseum asub Loosu külas pillimeistri kodutalus 19. sajandist pärit rehehoones. Muuseumis näeb pillimeistri töötuba, kuid ka sellele ajastule iseloomulikku elulaadi.

Polkasammu teab meist igaüks. Meil on talla-, kolmesammu-, pöia-, hüplev-, hüpak-, põlvetõste-, sääreheitepolka. Kõik tantsivad polkat, eriti lõõtsa saatel. Igal juhul peame mõlemat ka päris Eesti asjadeks. Seda eriti Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva aastal.

Nagu paljud eestlased, tegid festivalil osalejad oma kodule juubelisünnipäevaks kinke. Võru pärimustantsufestival muutus tegelikult aastaringseks. Toimus esimene talvetantsupidu, avanesid kevadised tantsutoad jne. Pärimustantsude tutvustamise eesmärgil valiti välja 18 tantsu, neist üheksa polkasammudega, mitu neist Vana-Võromaalt pärit. Neid tantse tantsitigi aasta läbi, ka festivali ajal, samuti õpetati festivali külalistele.

Esinesid:

Välismaalt: Yunnan Jin Xiaofeng Art Troupe (Hiina), Villachi rahvatantsurühm (Austria), folkloorirühm Tongnae Yaryu (Lõuna-Korea), Oxus ja Sitora Siyoeva (Usbekistan) folkloorirühm Menelais (Kreeka);

Mujalt Eestist: Ürgleigarid Tallinnast, mustlastantsu- ja lauluansambel Maljarka Tartust, lauluansambel Koidu Tähed Sangastest, lauluansambel Jaaniku Torontost, rahvatantsuansambel Soveldaja Tallinnast, Turba ja Nissi kooli rahvatantsurühm, pärimusmuusikaansambel Tuustar Jõgevalt, Haeska segarahvatantsurühm, Tartu Ingerisoomlaste Seltsi folkloorirühm Röntyskä, segarahvatantsurühm Haavikud Tartust, Leholind, Tantsusõbrad ja Padise naisrühm Harjumaalt, Sõle Segajad Käinast, folkloorirühm Dagö Kärdlast, Tallinna Võru Seltsi ansambel Liiso;

Võrumaalt: segarahvatantsurühmad Kannel, Tsuua Sulatsõ ja Siisik, naisrühmad Tsõõr, Viire, Kabujalakesed ja Karukell, Parksepa lasteaia folkloorirühm Sipsikud, Võru Loovuskoooli beebikool, kapellid VIMP ja Kannel, Kandle lasterühm Hopser.