2017, 6.–9. juuli (XXIII)

Valsi juur(de)

Sel aastal kutsus festival kõiki pilli- ja tantsuhuvilisi valsi ja valsi juurte juurde, et erinevatest tantsutõlgendustest see ühine hõng üles leida.

Valss ja polka on Euroopa kultuurides enim tantsitud tantsud. Saades alguse lendlerinimelisest paaristantsust Austrias, jõudis valss ballisaalist külasimmanile ja kodunes seal kiiresti. Eestlastelgi on oma labajalavalss, mis erineb küll graatsilisest üle põranda liuglemisest. Eri valsse sel korral tantsitigi, aga mitte ainult.

Valsihõnguline oli isegi võistumängimine Teppo tüüpi lõõtsadel. Selle eestvedajad Kadri Mähar ja Priidu Teppo korraldasid kevadel lõõtsa õppimise kursused. Nii sai Võrumaa juurde mitu lõõtsamängijat.

Ühe Eesti rühmi köitva võistluse tõi see festival ka. Toimus võistutantsimine „Ummamuudu tands“. Esmalt võtsid rühmad mõõtu labajalavalsi tantsimises ning siis köideti kokku traditsiooniline tants ja loovus. Rühmad said pool tundi aega, et etteantud muusika põhjal uus tants luua. Loodigi. Võta siis kinni, kui muutumatu see rahvatants on.

Festivali külalised on läbi aegade käinud uudistamas Eesti loodust ja inimesi, viies külakostiks toredaid kontserte. 2017. aastal laienes festival Tartu hansapäevadele, Seto Kuningriiki Meremäele, Rõugesse, pilvepiirile Munamäel ja üle piiri Lätti. Kodukohvikutele lisandusid mõnusad kodukontserdid. Traditsioonilistest rahvuslõunatest ja kulinaariumist said pärimuspäevad, kus koos India, Inglismaa ja Rumeenia toitudega käisid kaasas kontserdid, muusikamängud, riiete ja kommete tutvustused ning ühised juturingid.

Festivali viimase õhtu simman kolis Kandle aiast Kesklinna parki ja sellest sai meeleolukas pikalauapidu.

Esinesid:

Välismaalt: Kud Mladost-Avala (Serbia), Adderbury Morris Men (Inglismaa), Charu Castle Foundation (India), Mugurelul (Rumeenia), Toska-Zletovo (Makedoonia);

Mujalt Eestist: rahvakultuuriselts Kirmas, segarahvatantsurühm Raabiku, naisrahvatantsurühm Talutütred,

segarahvatantsurühm Pärilised, naisrühm Tuhkali, Tallinna Võru Seltsi ansambel Liiso, segarahvatantsurühm Savijalakesed, naisrühm Jõgevahe Pere;

Võrumaalt: segarahvatantsurühm Kannel, segarahvatantsurühm Siisik, naisrühm Tsõõr, naisrühm Viire, kapell Kannel, kapell VIMP, folkloorirühm Karukell, Merili Murde, Võru Loovuskooli beebikool ja mängukool, Võru lasteaia Päkapikk folkloorirühm, Kandle rahvatantsurühm Hopser, Kandle võimlemisklubi Sirutus, tantsukool Variatsioonid.