2016

UUS LOGO

Rahvusvahelisel tantsupäeval, 29. aprillil 2016 muutis Eesti suurim iga-aastane tantsufestival – rahvusvaheline Võru folkloorifestival – oma nime. Nii sündis XXII Võru pärimustantsu festival.

Miks? Selleks on esmalt vaja vaadata sõnaraamatusse.

Folkloor (ingl folklore – rahvapärimus) on traditsioonilises tähenduses kõik lood ja laulud, ütlused ja salmid, mängud ja tantsud, uskumused ja kombed, mis päranduvad kirjasõna vahenduseta eelmiselt põlvkonnalt järgmisele. Pärimuseks nimetatakse kõiki põlvest põlve edasi antud kultuuriilminguid, sealhulgas teadmisi, oskusi ja kombeid. „Pärimus“ on eestipärasem ja mõistetavam sõna ning avab festivali olemust paremini. Nii leidsid korraldajad.

Võrumaa on rikas oma tantsupärandi poolest. Sellele on hoogu andnud paljud tantsuõpetajad, neist tuntuim on Võrus tegutsenud tantsumemm Kai Leete. Tants oli tema kutsumus, armastus ja elu mõte. Kai lõi rahvatantsijatele palju tantse, mida tantsitakse nii nüüd kui ka tulevikus. Rahvatants sai tänu tantsumemmele uue hingamise. Festivali korraldajad tahavad kõik selle alles hoida ja sealt edasi minna, tõstes au sisse meie oma pärimustantsu.

Tants tõmbab endaga kaasa. Tants annab vabaduse tunda ja olla. Tants annab rõõmu kogeda seda, mida argipäev hoiab vaka all.

Tants ootab sind kui vaatajat kontsertidel ja võistutantsimistel, kui kaasalööjat õpitubades, kui tantsijat tänavatantsu pikas rivis ja koos sõpradega kui osalejat tantsuorienteerumises.

„Oleme aastaid pidanud Võru linna tantsupealinnaks ja vaieldamatult ta seda meie festivali ajal ka on,“ kinnitas pärimustantsufestivali korraldustoimkonna liige, tuntud tantsujuht Maire Udras.

Nii keerlevad ka tulevaste festivalide viis päeva ümber maailma rahvaste ja meie endi, sh Vana-Võromaa tantsude ja muusika. Nimemuutus on kinnitus, et soovitakse veel selgemalt eristuda teistest Eestis toimuvatest toredatest sündmustest.