2015, 8.–12. juuli (XXI)

Me oleme rikkad. Seda rikkust, mis meie sees, on hea sõbraga jagada. See rikkus seisneb me ainulaadsuses. Ainulaadsetes pillilugudes, lauludes ja tantsudes. Just see muudabki ühe rahva eriliseks. See on see miski, mis viib meid uusi väärtusi avastama, toob koju tagasi ja annab oskuse hinnata teiste kultuuride rikkust ja eripära. Sellest kasvas välja ka festivali teema „Millest rikkad, sellest helded“.

Võru tantsufestivalist oli enam kui 20 aasta jooksul saanud üks Võru maamärke. Linna üheks vanemaks maamärgiks on aga kindlasti Võru Katariina kirik. Seepärast kutsusid festivali korraldajad külalisi pidutsemise kõrval toetama laguneva kiriku taastamistöid.

Festival tõi sel korral traditsiooniliste sündmuste kõrval ka ühe uuenduse. Laupäeval avasid uudistajatele uksed Võru linna kodukohvikud. Üheks päevaks muutus linnaruum tõeliseks meeleelamuste pakkujaks. Huvitavad retseptid, lendlev fantaasia ja tore kogukond koos külalistega tegid suvise laupäeva tõeliselt nauditavaks. Igal kohvikul oli oma stiil ja nägu, vahva nimi ja omanäoline menüü. Mitmes kohas oli kohal pillimees ja toimusid õpitoad.

Festivali ajaloo esimesed kodukohvikud: Eve kohvik Kubijal Nõmme 2, Uma Söögi Kotus ja kohviku Taimeke piknikuala Dr. Fr. R. Kreutzwaldi Memoriaalmuuseumi õues, Roosi koogi- ja käsitöökohvik Roosi 35 õues, Katuse kokteilikohvik Koidula 6 katusel, Kollase kooli kohvik Vabaduse 12 esisel õuel, Uue Uulitsa Japatus Uus 10 aias, kohvik Mosaiik Kreutzwaldi 34, kohvik Elupuu Uus 21 kirikuaias, luulekohvik Koidula Kreutzwaldi 42 sisehoovis, muinasjutukohvik lasteaia Päkapikk õues, Itaalia toitude tavern Ludvig Karja 40, (Suusa-)Lennu kohvik Käbi 4 aias, Mummuline Käpade perekohvik Vee 23 aias.

Esinesid:

Välisrühmad: Iiri tantsutrupp Trinity (USA), Coimbra ülikooli rahvakunstiansambel (Portugal), Francisco de Goya (Hispaania), rahvatantsutrupp Poznan (Poola), türgi tantsurühm Kleurrijke Dans (Holland), lasteansambel Šonapõl (Mari Eli Vabariik);

Mujalt Eestist: segarahvatantsurühm Soveldaja, segarahvatantsurühm Uppsar, segarahvatantsurühm Pärilised, rahvatantsuansambel Suveniir, rahvatantsuansambel Leigarid, Alavere naisrühm, rahvatantsurühm Raabiku, Oru segarahvatantsurühm, naisrahvatantsurühm ja segarühm Tammiku, Pärnu rahvakultuuri selts Mesilane, Tallinna Võru Seltsi ansambel Liiso, folkloorirühm Rusitši, Pelgulinna tantsurühmad;

Võrumaalt: memmede tantsurühm Memmed ja Hõbevalge, Sulbi naisrühm Mari, laulukoor Helmekaala, rahvatantsurühm Kannel, naisrühm Tsõõr, naisrühm Viire, kapell Kannel, segarühm Siisik, Lasva segarühm, Võru Loovuskooli beebikool ja kandlekool.